Π.Φ.Σ.: Απόφαση σχετικά με τη χορήγηση αναλωσίμων διαβήτη και ιατροτεχνολογικών προϊόντων |
![]() |
![]() |
![]() |
Πέμπτη, 29 Δεκέμβριος 2016 09:51 |
Συνεδρίασε χθες το Διοικητικό Συμβούλιο του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου με θέμα την υποχρεωτική πιστοποίηση των φαρμακείων για την χορήγηση αναλωσίμων υλικών. Tο ΔΣ ΟΜΟΦΩΝΑ αποφάσισε ότι: · Δεν υπογράφεται σύμβαση που θα προβλέπει την υποχρέωση για την απόκτηση Βεβαίωσης Πιστοποίησης σύμφωνα με την ΥΑ : Δυβδ/Π οικ/1348/7-1-2004 · Δεν αποδεχόμαστε την πληρωμή για τα αναλώσιμα υλικά στους 3 μήνες · Και τέλος εξουσιοδοτείται το προεδρείο να προχωρήσει στην υπογραφή σχετικής Σύμβασης μόνον εφόσον γίνουν δεκτές οι προτάσεις μας. Το προεδρείο και η νομική υπηρεσία του ΠΦΣ συνεχίζουν τις επαφές με τον ΕΟΠΥΥ προκειμένου η οποιαδήποτε σύμβαση υπογραφεί, να είναι προς όφελος των Φαρμακοποιών και να μην προκαλεί οποιαδήποτε οικονομική επιβάρυνση σε βάρος τους. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ. Ο ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΟΥΡΑΝΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ |