Ενεργοποίηση εκ νέου της Φόρμας Δήλωσης Πρόθεσης Εμβολιασμού έναντι της Covid-19 για τους Εργαζόμενους και Εταίρους φαρμακείων |
![]() |
![]() |
![]() |
Παρασκευή, 26 Μάρτιος 2021 16:24 |
Αθήνα, 26 Μαρτίου 2021 Αριθμ. Πρωτ. 1548 EΠEIΓON Προς : Φαρμακευτικούς Συλλόγους της Χώρας Θέμα: «Ενεργοποίηση εκ νέου της Φόρμας Δήλωσης Πρόθεσης Εμβολιασμού έναντι της Covid-19 για τους Εργαζόμενους και Εταίρους φαρμακείων» Αγαπητοί Συνάδελφοι, Όπως γνωρίζετε όλοι οι φαρμακοποιοί μετά από ενέργειες μας έχουν ήδη προγραμματίσει τα ραντεβού τους για εμβολιασμούς και η μεγάλη πλειοψηφία αυτών έχει ήδη εμβολιαστεί και με τη δεύτερη δόση εμβολίου. Κατανοώντας την αναγκαιότητα εμβολιασμού των υπαλλήλων των φαρμακείων μας, δημιουργήσαμε μια πλατφόρμα για την δήλωση πρόθεσης εμβολιασμού, η οποία παρέμεινε ανοιχτή από για περίπου μια εβδομάδα. Με ενέργειες του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου οι υπάλληλοι οι οποίοι δήλωσαν την πρόθεση τους να εμβολιαστούν ενσωματώθηκαν στην πλατφόρμα του emvolio.gov.gr και μπορούν να προγραμματίσουν τον εμβολιασμό τους. Από τους 11.000 υπαλλήλους φαρμακείων όλης της Χώρας ,δήλωσαν πρόθεση εμβολιασμού και έδωσαν τα στοιχεία τους περίπου 5.500. Οι υπόλοιποι ως είχαν δικαίωμα αρνήθηκαν. Επειδή όμως δεχόμαστε πλέον πληθώρα τηλεφωνημάτων από εργαζόμενους οι οποίοι κατανόησαν την αναγκαιότητα του εμβολιασμού ενεργοποιούμε εκ νέου την πλατφόρμα δήλωσης πρόθεσης εμβολιασμού. Δίνουμε έτσι την δυνατότητα σε όσους επιθυμούν αλλά και τους νεοπροσληφθέντες υπαλλήλους να εμβολιαστούν έναντι της Covid-19. Θα υπάρξει και νέα συνεννόηση με τους αρμόδιους Υπουργούς Υγείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης ώστε να ενσωματωθούν τα στοιχεία τους στο emvolio.gov.gr. Συνάδελφοι πρέπει ενημερώσετε άμεσα τα μέλη σας , τα οποία με τη σειρά τους θα πρέπει να το γνωστοποιήσουν και να πείσουν τους υπαλλήλους τους για την αναγκαιότητα του εμβολιασμού. Η φόρμα η οποία είναι διαθέσιμη στο https://forms.gle/m3B8pws9xMwfbrfU7 θα είναι ενεργή από αύριο Σάββατο 27 Μαρτίου το πρωί έως και την Παρασκευή 2 Απρίλιου 2021 Το Link θα αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του ΠΦΣ (www.pfs.gr). Τα δεδομένα καταχωρούνται αυτόματα σε ειδική βάση δεδομένων που θα αποσταλεί στα αρμόδια Υπουργεία. Επισημαίνουμε πως: Με Εκτίμηση, Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΛΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΖΗΚΑΣ |